Z dzieckiem w miasto Słupsk

o projekcie

Powód

Dzieci w przestrzeni miejskiej to niewątpliwie wielkie wyzwanie. Dla wszystkich – tak dla nich samych, jak również ich rodziców oraz osób postronnych. Bazując na danych i prognozach GUS, dzieci w wieku od 0 do 5 lat jest w Słupsku ponad 3500. Wraz ze swoimi rodzicami/opiekunami stanowią ogromną grupę słupszczan i słupszczanek, którzy korzystają z infrastruktury i usług w naszym mieście. Niestety, architektura jak i wyposażenie miejsc użyteczności publicznej, bardzo często nie są przyjazne rodzicom/opiekunom i ich pociechom.

Na jakie problemy napotykają najmłodsi słupszczanie/słupszczanki i ich opiekunowie? Trzy kluczowe przeszkody w funkcjonowaniu rodzin z dziećmi w przestrzeni publicznej to:

  1. Zbyt mały i niewystarczający dostęp do usług instytucji użyteczności publicznej dla rodziców/opiekunów z małymi dziećmi;
  2. Brak odpowiedniego wyposażenia miejsc użyteczności publicznej w przewijaki, krzesełka do karmienia, stoliki, krzesła i inne sprzęty umożliwiające wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi;
  3. Brak informacji na temat miejsc, które są przyjazne dla rodziców/opiekunów z dziećmi.

Założenie

Celem projektu jest propagowanie miejsc przyjaznych rodzicom i dzieciom, a także namawianie słupszczan i słupszczanek, by chętniej korzystali z przestrzeni miejskiej, w której pojawiły się punkty umożliwiające przewinięcie, nakarmienie dziecka oraz wspólne spędzenie z nim czasu.

Niniejszy projekt jest w pełni spójny z celami zawartymi w Programie Familijny Słupsk 2014-2018 i przyczynia się do realizacji jego celów.

Dlaczego jest to ważne?

Dziecko to pełnoprawny obywatel. Mały, bo mały, ale nie da się go „ominąć” w przestrzeni publicznej. Istnieje i ma swoje potrzeby, uciążliwe niekiedy tak dla samych rodziców, jak i osób postronnych. Uznaliśmy, że niezmiernie ważne jest, by w naszym mieście funkcjonowały takie miejsca, które zapewnią komfort zarówno opiekunom maluchów, jak i samym dzieciom, które mają prawo do intymności (przy karmieniu czy przewijaniu).

Działanie

Przystąpiliśmy więc do działania. By ułatwić najmłodszym słupszczanom i słupszczankom funkcjonowanie w przestrzeni publicznej oraz zachęcić ich rodziców do wspólnego spędzania wolnego czasu w centrum miasta, wybraliśmy 8 instytucji, z których korzystają rodzicie z dziećmi i wyposażyliśmy je w podstawowy sprzęt do opieki nad niemowlęciem (przewijak, krzesełko do karmienia itp.) oraz małym dzieckiem (stolik, krzesełko, zabawki itp.). Umożliwi to rodzicom swobodne przebywanie z dzieckiem, załatwienie spraw itp.

W wybranych instytucjach podlegających Miastu wprowadzone zostały „Kąciki dla rodzin”, w których znajdują się meble i zabawki dla dzieci. Rodzice z dziećmi w trakcie oczekiwania na obsłużenie w jednostce miejskiej będą mogli spędzić ten czas w Kąciku dla rodzin.

Miejsca te oznakowaliśmy specjalną naklejką zwierającą hasło i logo akcji.

Stworzyliśmy również mapę miejsc „przyjaznych” rodzinom z dziećmi którą propagować można wśród słupszczan i słupszczanek. Dążymy do tego, by zapewnić rodzicom możliwość świadomego wyboru miejsca, w którym będą mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zachęcamy do odwiedzania centrum ze swoimi dziećmi i korzystania z oznaczonych w ramach projektu miejsc przyjaznych dzieciom.

TERAZ TWÓJ RUCH

Jeśli chcesz, aby miejsce gdzie świadczysz usługi, pracujesz, wypoczywasz, obsługujesz klientów - było miejscem przyjaznym dla dzieci i ich opiekunów, wyposaż je w przewijak, krzesełko do karmienia, itp, oraz kącik do zabawy dla małych dzieci - i zgłoś to do nas (dane w zakładce kontakt), a my naniesiemy na mapę kolejny punkt. 

Jeżeli  już teraz znasz inne miejsca przyjazne dzieciom i ich opiekunom, nie czekaj. Poinformuj nas o tym, a my z przyjemnością zaznaczymy na mapie kolejne miejsca przyjazne dzieciom i ich opiekunom. 

Spraw, aby hasło "Z dzieckiem w miasto" było prawdziwą przyjemnością.

miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi

W programie biorą udział dziesiątki słupskich lokali, muzeów i miejsc użyteczności publicznej, do których można udać się całą rodziną.
Sprawdź na mapie i wybierz miejsce, które odwiedzicie. zobacz mapę
© Centrum Inicjatyw Obywatelskich Słupsk. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk